Orkaanihooaeg Kariibi merel

Ametlik orkaanihooaeg Kariibi merel kestab juuni algusest novembri lõpuni, kuid orkaanid ei ole sel ajal regioonis ühtlaselt jaotunud. Orkaanid moodustuvad mõnikord ka väljaspool orkaanihooaega, eriti maikuus.

8 peamist fakti Kariibi mere orkaanide kohta:

1. Kõige vähem orkaane esineb Kariibi mere kaguosas ning kõige rohkem orkaane esineb Kariibi mere edela- ja kirdeosas (näiteks Bahama saarestikus).

2. Kuigi Kariibi mere orkaanihooaeg kestab juunist novembrini, ei esine mõnel aastal orkaane peaaegu üldse.

3. Juulikuus esineb orkaane kogu Kariibi mere piirkonnas harva.

4. Viimase 118 aasta jooksul on Kariibi mere kõige lõunapoolsemas osas esinenud orkaane vaid kahel korral. Orkaanihooajal Kariibi mere piirkonda reisides soovitatakse külastada Aruba regiooni.

5. Kõige rohkem orkaane esineb Kariibi mere saartel oktoobris. Orkaanide rohkuse poolest teine kuu on juuni.

6. Mais ja juunis (Kariibi mere orkaanihooaja algus) esineb orkaane Kariibi mere lääneosas. Juulikuu saabudes liiguvad orkaanid Väikeste Antillide poole (Puerto Rico’st kagus asuv saarestik). Hooaja edenedes tekib aina enam orkaane. Augustis ja septembris võivad orkaanid esineda juba peaaegu igal Kariibi mere saarel.

7. Kariibi mere orkaanihooaja tippaeg on oktoober. Sel ajal tekib enamik orkaane Kariibi mere lääneosas, kuid neid võib olla ka mujal. Ainukesed regioonid, kus orkaane suure tõenäosusega ei teki on Kariibi mere kõige lõunapoolsemad saared.

8. Kui plaanite Kariibi mere saartele reisida oktoobris, tasub uurida ilmaprognoose ja end kurssi viia võimalike ettevaatusabinõudega, kuna sel ajal saavutavad orkaanid tavaliselt oma maksimaalse tugevuse.

Veel fakte orkaanide kohta, mis aitavad planeerida puhkust Kariibi mere regioonis:

  • Kariibi merel võib ühe orkaanihooaja jooksul tekkida kuni 11 orkaani. Tavaliselt jääb see number siiski 8 ümber.
  • Bahama saarte ümbruses tekivad orkaanid kõige tihedamini.
  • Kariibi mere kõige lõunapoolseimas regioonis tekkivad orkaanid on tavaliselt väga tõsised ning seal tekivad orkaanid harva.
  • Augustis tekivad Kariibi mere edelaosas orkaanid korra iga umbes 22 aasta tagant.
  • Puerto Rico saarel on orkaanid harva – tavaliselt korra iga 20 või 10 aasta tagant.
  • Prantsuse Antillide regioonis (Guadeloupe, Martinique, St. Martin ja St. Barthelemy saared) esinevad orkaanid tavaliselt iga 3-4 aasta tagant.
  • Prantsuse Antillide saartest on orkaane kõige tihedamini Guadeloupe saarel (üks orkaan iga 2,25 aasta tagant).
  • 99% Kariibi merel esinevatest orkaanidest liigub idast läände.
  • Viimase 113 aasta jooksul on vaid üks orkaan liikunud läänest itta. Juhul, kui orkaan on reisijate asupaigast läänes, liigub see suure tõenäosusega neist eemale.
  • Majutus on orkaanihooajal Kariibi mere saartel odavam. Kui reisijad soovivad seda ära kasutada ning samal ajal orkaane vältida, on kõige turvalisemaks sihtkohaks Hollandi Antillid, – Aruba, Bonaire ja Curacao – mis asuvad Lõuna-Ameerika põhjarannikul.
  • Teised Kariibi mere saared, mis ei ole tavaliselt orkaanide „teel“ on Trinidad, Tobago, Grenada ja Barbados.
  • Montserrat, mis asub Lääne-India saarestikus, jääb orkaanide „teelt“ välja enamasti juulis.
  • Barbadose saart mõjutavad orkaanid harva kuna need esinevad pigem põhja pool Guadeloupe ja Dominica saarte lähedal – see kehtib ka oktoobri kohta.
  • Barbadosel esineb orkaane umbes iga 20 aasta tagant.
  • Reisijatel soovitatakse korraldada orkaanigarantii iga reisijärgu jaoks. See tähendab, et orkaani esinedes on võimalik, et saate selleks ajaks tasuta majutuse ja garantiiga katta ka lisakulud.
  • Teadlased väidavad, et kuigi tänapäeval tekib Kariibi mere regioonis aina vähem orkaane, muutuvad need aina tugevamaks. Soovitame planeerida reis hoolikalt, et võimalikud turvalisusega seotud probleemid oleksid minimaalsed.

Miks tekib kõige rohkem orkaane oktoobrikuus?

Ookeani pinnapealsed temperatuurid oktoobris on u. 1C soojemad kui teistel kuudel (eriti edelas). Sel ajal suureneb vihmasadude arv – algavad mussoonvihmad, mis tähendab, et orkaanid hakkavad nüüd tekkima.

Miks tekib kõige vähem orkaane juulikuus?

Kariibi mere regioonis (eriti edelas) tekivad juulis tugevad tuuled. Tuuli põhjustab tugevnev kõrgrõhkkond ja seetõttu ei saja sel ajal peaaegu üldse Kariibi mere lõunaosas vihma. Lisaks on juulis Kariibi mere lõuna- ja edelaosas keskmisest madalamad meretemperatuurid kuna idast puhuvad tuuled lükkavad soojema pinnapealse vee ekvaatori poole. Külmem vesi tõuseb pinnale ja tänu sellele on juulis ka ka vähem orkaane.

Kas orkaanihooajal tasub kruiisile minna?

Statistiliselt on väga väike võimalus, et reisijad satuvad kruiisi ajal orkaani kätte. Reisiplaanide muutused on siiski võimalikud. Tormid võivad mõjutada kruiisi graafikut ja programme. Kruiisifirmad jälgivad tormide teekondi kaasaegse tehnoloogia ja satelliitide abil ning suunavad laevad vajadusel kiiresti mujale. Royal Caribbeanil ja Celebrity Cruises`l on nö situatsioonitoad, kus meeskond saab jälgida torme.

Soovitused:

  • Otsige parimat pakkumist. Kruiisilaevadel on tavaliselt palju pakkumisi juuli keskpaigast oktoobri alguseni. See ei ole aeg, et planeerida mingi teatud saare külastust kuna isegi väikese tormihoiatuse tõttu võib laev mujale sõita.
  • Olge paindlikud. Teadke, et lõuna-Floridas või San Juanis võib olla raskusi lennujaama sõitmisega.
  • Ostke reisikindlustus. Kontrollige kindlasti, et poliis katab ka ilmaolude poolt põhjustatud reisi katkemise.

Kui turvalised on kruiisilaevad orkaanide ajal?

Suure tõenäosusega ei saa me seda kunagi teada. Kruiisifirmade strateegia on torme vältida, mitte neile vastu sõita. Kruiisilaevad on Kariibi merel sõitnud aastaid ning neil on paigas spetsiifilised orkaani/troopilise tormi jaoks mõeldud ettevaatusabinõud ja erakorralise olukorra plaanid. Nende hulka kuuluvad näiteks satelliitide paigaldamine laevadele ning ühe ohvitseri ilma jälgijaks määramine. Kõige keerulisem on kruiisilaevade jaoks leida alternatiivne sadam kuhu tormi ajaks maabuda. Kõige tavalisem lahendus on lihtne vahetus: näiteks kui laeva Ida-Kariibi mere programm on ohus, sõidab laev selle asemel Lääne-Kariibi mere saartele. Või, kui näiteks laev ei mahu uutesse sadamatesse võib programmi lisanduda paar lisa merepäeva. Kruiisifirmad ei kohustu maksma klientidele selle eest kui laev ettenähtud sadamas ei peatu kuna piletitel on kirjas, et kruiisifirmadel on õigus vajaduse korral sadamaid asendada ja/või elimineerida. Kuigi laevad on kiiremad kui tormid võib lainetus siiski olla tavapärasest tugevam – kaasa tasub võtta merehaiguse rohud.

Mõnikord võivad tormiga seotud probleemid esineda hoopis laevale mineku linnas. Igaks juhuks tasub orkaanide hooajal saabuda sadama linna päev või kaks varem. Kui laevale jõudmisega peaks esinema probleeme tasub kontakteeruda kruiisifirmaga.

Kruiise tühistatakse harva. Tavaliselt toimuvad lihtsalt muudatused programmides ning laevad suunatakse mujale. Kõige tõenäolisem põhjus miks kruiis võidakse tühistada on siis, kui torm esineb suures laevale mineku sadamas (näiteks Fort Lauderdale või Miami), kuid isegi sellisel juhul on kruiisi tühistamine harv nähtus. Võib juhtuda, et kruiis lükatakse ühe päeva võrra edasi – sel juhul kompenseeritakse reisijatele kulud olenevalt olukorrast. Kui kruiis tühistatakse saavad reisijad reisi eest raha tagasi ning mõnikord ka allahindluse järgmise kruiisi jaoks.

Kruiisipäring

Oops! We could not locate your form.

Kruiisikeskus Facebookis